Home

Marta Wryk EnglishMarta Wryk English

 

 

Mezzosopranistka Marta Wryk ukończyła Uniwersytet Muzyczny im. F. Chopina w Warszawie w klasie prof. Mikołaja Moroza oraz nowojorską Manhattan School of Music w klasie Maitlanda Petersa. W sezonie 2011/2012 Marta Wryk była członkiem Programu dla Młodych Artystów w Operze w Wirginii. Jej debiut w roli Aglaonice w Orfeuszu Filipa Glassa w reżyserii Sama Helfricha został zauważony przez krytyków The Washington Time oraz Washington. W latach 2012-2015 związana była z operą w Kolonii, gdzie występowała w rolach takich jak Cherubin w Weselu Figara, Smeton w Annie Bolenie, Hänsel w Hänsel und Gretel, Oberto w Alcinie, Gianetta w Eliksirze Miłości, Mercédès w Carmen oraz Druga Dama w Czarodziejskim Flecie. W ubiegłym sezonie artystyka wystąpiła gościnnie m. in. w operze w Bonn w partii Ascanio w operze Berlioza Benvenuto Cellini, w operze w Wiesbaden w partii Suzuki w Madame Butterfly oraz w Filhramonii Krakowskiej jako Dorabella w koncertowym wykonaniu Cosi fan Tutte z Capellą Cracoviensis.

Młoda śpiewaczka prowadzi również ożywioną działalności koncertową. Jeszcze jako studentka Manhttan School of Music koncertowała z artystami takimi jak Kevin Kenner, Anne –Marie McDermott czy Magdalena Baczewska. Artystka występowała m.in w Kölner Philharmonie, Tonhalle Düsseldorfie, Stadthalle Bayreuth, Muziekcentrum w Gandawie, Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Filharmonii Krakowskiej, Symphonie Space w Nowym Jorku, Chopin Foundation w Miami oraz w USA na festiwalach w Caramoor i Chautauqua w Stanach Zjednoczonych.

Marta Wryk jest laureatką konkursów Marcelli Sembrich Kochańskiej oraz Career Bridges w Nowym Jorku oraz finalistką konkursu Belvedere z 2014 roku.  W 2009 roku zdobyła pierwszą nagrodę oraz dwie nagrody dodatkowe na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym we włoskiej Gorizii. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach wokalnych u Helen Donath, Elly Ameling, Ileany Cotrubas, Toma Krause, Diany Soviero i Heleny Łazarskiej.

W latach 2008-2012 Marta Wryk studiowała w Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych pod opieką naukową prof. Michała Bristigera. Za swoje osiągnięcia w naukach humanistycznych oraz muzyce została nagrodzona stypendium Ministra Edukacji, Stypendium Prezesa Rady Ministrów, a także stypendium Fundacji Jolanty i Leszka Czarneckich.

W obecnym sezonie Marta Wryk wystąpi m.in. w operze w Wiesbaden jako Wellgunde w Złocie Renu i Zmierzchu Bogów, Siegrune w Walkirii oraz Cherubino w Weselu Figara.